You are currently viewing Jak zaaranżować ogród angielski?

Jak zaaranżować ogród angielski?

Urządzenie przestrzeni wokół domu jest niezwykle ważnym elementem. Dlaczego? Ponieważ wpływa to nie tylko na wygląd całej posesji, ale przede wszystkim sprawia, że Twoje spędzanie czasu wolnego w ogrodzie czy koło domu staje się jeszcze bardziej przyjemne i sielskie. Jednym z pomysłów na ogród, jest urządzenie go w stylu angielskim. Zobacz, czym wyróżnia się ogród angielski oraz co musisz zrobić, aby założyć ogród angielski.

Spis treści

Pomysł na ogród

Jak zaaranżować ogród?

Ogród angielski

Jak wygląda ogród w stylu angielskim?

Jak założyć ogród w stylu angielskim?

Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim?

Jakie rośliny do ogrodu angielskiego?

Jak zaprojektować ogród angielski?

Co będzie potrzebne?

Podsumowanie

Pomysł na ogród

To jak będzie wyglądał Twój ogród zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dobór odpowiednich roślin, dodatków czy produktów, które podniosą estetykę i funkcjonalność ogrodu jest tylko Twoją decyzją. Niezależnie na jaki styl ogrodu się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, aby zdobione donice czy gatunki roślin były dobrane do Twoich upodobań. Urządzając ogród warto rozpocząć od planowania. Plan ogrodu sprawi, że łatwiej będzie rozmieścić i umiejscowić konkretne elementy. Urządzenie ogrodu w takim stylu, jaki Ci odpowiada to najlepsze rozwiązanie, aby podnieść Twoje zadowolenie i komfort spędzania czasu w tej przestrzeni. Jedną z propozycji, które możesz wybrać jest ogród angielski.

Jak zaaranżować ogród?

Należy pamiętać przy urządzaniu ogrodu, że każda roślina ma inne wymagania. Dlatego ogrody powinny być ubogacane przez takie rośliny, które w obecnych warunkach będą zdolne do rozwoju. Zarówno drzewa, krzewy, jak i kwiaty powinny być starannie dobierane. Jednak ogród to nie tylko rośliny czy pnącza. Ważnym elementem są także meble, jak np. altany ogrodowe, które pozwalają spędzać czas w ogrodach. Roślinność połączona z dodatkami w postaci mebli z drewna czy innego materiału, to gwarant swobodnej i komfortowej przestrzeni wokół Twojego domu.

Ogród angielski

Jeśli zależy Ci na tym, aby ogród robił wrażenie, ale także gwarantowała romantyczną przestrzeń, to aranżacja ogrodu w stylu angielskim będzie dobrym rozwiązaniem. Choć angielski ogród kojarzy najczęściej się z wielkimi rezydencjami arystokratycznymi czy królewskimi, to musisz wiedzieć, że romantyczny ogród angielski może pojawić się także wokół Twojego domu. Ogród angielski został spopularyzowany w okolicach XVIII wieku. Z wyglądu jest on całkowitym przeciwieństwem popularnego w tamtym czasie ogrodu francuskiego. Ogród w stylu angielskim jest nieregularny. Ważnym jego elementem jest roślinność. Jego założeniem jest jak najlepsze odwzorowanie naturalnej przyrody, dlatego wszelkie nierówności terenu, naturalne pagórki czy wzniesienia są mile widziane w projekcie.

Jak wygląda ogród w stylu angielskim?

W angielskich ogrodach jest duża przestrzeń do wypoczynku. Oprócz tego, jego cechą charakterystyczną jest bujna roślinność. Wszelkie swobodnie rosnące rośliny na pierwszy rzut oka nie są estetyczne, jednak odpowiednio zaaranżowane i skomponowane z przestrzenią sprawią, że bliskość natury to coś, co zyskujesz właśnie za sprawą ogrodu angielskiego. Obecność kwiatów, krzewów czy drzew w ogrodzie z XVIII wieku sprawia, że każdy jego odwiedzający wspaniale spędzi czas, w przestrzeni, w której rolę pierwszoplanową pełni natura i roślinność.

Jak założyć ogród w stylu angielskim?

Ogród angielski ma kilka zasad, których musisz przestrzegać jeśli chcesz spędzać czas koło domu w ogrodzie angielskim. To jak wygląda ogród angielski jest z góry ustalone i przestrzegane od wielu pokoleń. Przede wszystkim ogrody angielskie nie lubią prostych linii, kątów czy regularnych kształtów. W ogrodach angielskich lepiej jest unikać geometrycznych nasadzeń roślin. Charakterystyczną cechą jest także brak tzw. rabatek. W tym ogrodzie rośliny sadzone są piętrowo. Co to oznacza? Że rośliny wyższe i niższe powinny tworzyć malownicze kępy.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim?

Obecność krzewów, rozłożystych drzew czy specjalnie dobranych kwiatów, jak np. róża pnąca i inne tego typu rośliny sprawią, że swoboda i komfort niejako są wpisane w przestrzeń ogrodu angielskiego. Krajobraz w stylu angielskim jest urzekający i sprawia, że z wielką chęcią spędzamy w nich czas.

Jakie rośliny do ogrodu angielskiego?

Ogrody angielskie to nie tylko drzewa, krzewy czy pnące rośliny. Wybrać możesz także kwiaty. Jednak jeśli chcesz ogrody stylizowane na styl angielski, to musisz pamiętać, że kwiaty (np. byliny) będą wymagały większych nakładów pracy od Ciebie. Chodzi o to, aby w ogrodzie nie pojawiały się zwiędnięte i suche rośliny, ponieważ (jak w przypadku wszystkich stylów ogrodów) będąone psuły aranżację. Wtedy nawet najpiękniejsze meble z drewna, czy rzeźby nie naprawią wyglądu ogrodu angielskiego. Właśnie dlatego lepiej sięgnąć po rośliny, które mają ozdobne liście. Dzięki temu nawet po przekwitnięciu kwiatów będą one robiły oszałamiające wrażenie.

Jak zaprojektować ogród angielski?

Park w ogrodzie angielskim powinien cechować się nieregularnością kształtów i roślinnością. Dlatego kręte uliczki, nierówne klomby czy nierówny teren będą mile widziane. Manewrowanie roślinami, czy małą architekturą sprawi, że Twój angielski ogród będzie powodem do dumy.

Co będzie potrzebne?

Aby angielskie ogrody przydomowe stały się rzeczywistością potrzebny będzie dobry projekt, który uwzględni nie tylko rośliny w ogrodzie, ale także zadecyduje, gdzie i jak zostanie ułożona mała architektura. Ważne, aby kierować się wszystkimi zasadami, które powinien mieć ogród wzorowany na stylu angielskim.

Podsumowanie

Jeśli chcesz stworzyć wokół domu atrakcyjne i ponadczasowe miejsce, to odpowiednia aranżacja ogrodu będzie dobry pomysłem. Aby bawić się roślinami masz do wyboru wiele pomysłów. Romantyczne ogrody w stylu angielskim różnić się będą od ogrodów francuskich. Jeśli lubisz naturę i jej nieregularność to styl angielski będzie strzałem w dziesiątkę.