You are currently viewing Jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim?

Jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim?

Przydomowy ogród to bez wątpienia element, o który należy zadbać w odpowiedni sposób. Warto pomyśleć, w jaki sposób można go urządzić, by efekt końcowy robił spore wrażenie. W dzisiejszych czasach coraz częściej do łask wraca aranżacja tego miejsca na wzór wiejskiego ogrodu. Nie każdy wie jednak na co zwracać uwagę, by charakter ogrodu był zgodny z początkowym zamysłem. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać i wystarczy stosować się do kilku rad, aby ogród wiejski prezentował się rewelacyjnie i skutecznie ozdabiał całą posiadłość. Zobacz, co powinno znajdować się w ogrodzie rustykalnym i jak uzyskać w pełni zadowalający efekt.

Spis treści

Ogród jako wyjątkowe miejsce wokół domu

Czym charakteryzuje się ogród wiejski?

Jak urządzić ogród rustykalny?

Jakie rośliny do ogrodu w stylu rustykalnym?

Jak dbać o trawnik i krzewy?

Kwiaty w ogrodzie wiejskim

Elementy wystroju wiejskiego ogrodu

Czy wiejski ogród musi być duży?

Podsumowanie – jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim?

Ogród jako wyjątkowe miejsce wokół domu

Każdy kto posiada swój dom prywatny z pewnością chce zadbać o jego wygląd w jak największym stopniu. Ogród jest jednym z tych miejsc, które są w stanie zrobić różnicę w kontekście wyglądu. Styl rustykalny można zauważyć w coraz większej ilości ogrodów w miejscowościach w całym kraju. Należy zwrócić uwagę na to, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu w takim ogrodzie jest szczególnie przyjemne. Odpowiednie urządzenie go wymaga jednak zaplanowania wszystkiego od podstaw, aby mieć pewność, że efekt finalny będzie taki jak zakładaliśmy. Jakie więc rośliny posadzić i jakie dekoracje wykorzystać, by ogród wiejski robił wrażenie?

Czym charakteryzuje się ogród wiejski?

W rustykalnym ogrodzie liczy się przede wszystkim odpowiednie ułożenie roślinności oraz wszelkich ozdób i dekoracji, które podkreślą wygląd ogrodu wiejskiego. Przydadzą się również meble ogrodowe, które umilą spędzanie wolnego czasu w tym miejscu. Dobrze sprawdzą się przykładowo meble drewniane, które będą idealnie pasować do całego wystroju ogrodu wiejskiego. Ogród wiejski charakteryzuje się przede wszystkim swojskim, swobodnym klimatem. Pozorne przypadkowe umiejscowienie konkretnych elementów w nim powinno jednak tworzyć spójną całość, biorąc pod uwagę dom jak i również krajobraz wokół niego.

Jak urządzić ogród rustykalny?

W wiejskim ogrodzie warto postawić na kontrolowany chaos. Oznacza to, że poszczególne elementy nie muszą być ułożone co do centymetra, rośliny nie muszą idealnie współgrać pod względem kolorystyki czy też ich rodzaju. Podobnie sprawa wygląda z meblami ogrodowymi i wszelkimi dekoracjami. W ogrodzie wiejskim powinny znajdować się nieregularne trawniki, gliniane donice o lekko wybrzuszonych bokach czy też rośliny jednoroczne. Architektura ogrodowa wykonana z naturalnych materiałów będzie o wiele lepszym wyborem niż tworzywa sztuczne. Urządzanie ogrodu w wiejskim stylu wcale nie musi być skomplikowane i aż tak bardzo czasochłonne.

Jakie rośliny do ogrodu w stylu rustykalnym?

Wybór roślin do ogrodu wiejskiego powinniśmy rozpocząć od największych roślin. Najlepszym wyborem będą więc różnego rodzaju krzewy ozdobne i drzewa. Wiele osób decyduje się na sadzenie drzew owocowych, ponieważ dzięki nim można w przyszłości cieszyć się z własnych owoców, które smakują wyjątkowo. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o krzewy owocowe. Lilaki – zwane bzami, jaśminowce czy też forsycje to najpopularniejsze krzewy do rustykalnego ogrodu. W przypadku roślin użytkowych świetnie sprawdzą się rośliny cebulowe, ruta zwyczajna, słoneczniki, czy też różnego rodzaju zioła posiadające właściwości lecznicze.

Jak dbać o trawnik i krzewy?

W ogrodzie wiejskim dbanie o wygląd krzewów i traw nie jest aż tak istotny jak ma to miejsce w przypadku nowoczesnych ogrodów. Wiejski ogródek wręcz powinien być nieco chaotyczny, choć podstawowe zadania takie jak wyrywanie chwastów czy też okazyjne koszenie trawy jak najbardziej powinno mieć miejsce. Sporo zależy również od tego jakie drzewa posiadasz we własnym ogrodzie i jak są one duże. Dbanie o ogród wiejski nie jest aż tak pracochłonne, ale raz na jakiś czas powinno się zadbać o poszczególne rodziny, by prawidłowo rosły i były w pełni zdrowe. W ogrodzie w starym stylu istotne będą również oczywiście różnego rodzaju kwiaty.

Kwiaty w ogrodzie wiejskim

W ogrodzie wiejskim niezbędne będą wszelkiego rodzaju rośliny ozdobne. Rustykalne ogrody pełne są m. in. kwiatów jednorocznych o nasyconych barwach. Rośliny polecane do wiejskiego ogrodu to chociażby groszek pachnący, kwitnące byliny, malwy, lwie paszcze, róże pnące, słoneczniki, ostróżki, piwonie czy też nagietki. Kwiaty jednoroczne i byliny tworzą kolorowe rabaty. Podstawę dla rabat kwiatowych tworzą natomiast rośliny bazowe. Ogrody rustykalne to również miejsce, gdzie doskonale pasuje obecność ziół. Sporo osób stawia też na własne warzywa, które smakują o wiele lepiej niż te, które można znaleźć w marketach.

Elementy wystroju wiejskiego ogrodu

Wiejski ogród to również miejsce, w którym można postawić na różnorodne dekoracje i ozdoby. Warto zadbać jednak o to, by dobrze pasowały one do ogólnego wystroju. W przypadku mebli rewelacyjnie sprawdzą się zestawy wykonane z wikliny lub drewna. Ścieżki ze żwiru lub surowej cegły będą nadawać charakteru i sprawiać, że ogród wiejski będzie robił wrażenie. Całość uzupełnią dekoracyjne kamienie oraz gliniane naczynia i doniczki, w których rośliny i kwiaty będą jeszcze ładniejsze. Jeśli natomiast chodzi o same kwiaty, ozdobne byliny i krzewy to warto pamiętać o tym, że poszczególne rodzaje roślin niekoniecznie muszą do siebie idealnie pasować. W niektórych przypadkach użycie zupełnie różnych kolorów może dać o wiele ciekawszy efekt.

Czy wiejski ogród musi być duży?

Niektórzy mogą uważać, że ich ogród jest zbyt mały by można było go urządzić w ciekawy sposób. Nic bardziej mylnego. W mniejszych ogrodach również można postawić na rozwiązania, które sprawią że ogród będzie prezentował się doskonale. Kwiaty i drzewa nie muszą zajmować wiele miejsca, a sam ich wybór jest tak szeroki, że bez problemu można wybrać coś, co będzie tworzyło piękny obraz całości. Poszczególne gatunki kwiatów pozwalają na stworzenie swojskiego i zarazem bardzo klimatycznego miejsca, w którym spędzanie wolnego czasu będzie czystą przyjemnością.

Podsumowanie – jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim?

Wiejski ogród to miejsce, które jak najbardziej może wzbudzać podziw. Urządzenie takiego ogrodu nie jest też tak trudne jak mogłoby się wydawać. Różnego rodzaju zioła i kwiaty takie jak ostróżki czy też nagietki sprawiają, że cała przestrzeń jest mieszaniną pięknych barw i odcieni. Obecność kwiatów jest bardzo istotna, więc warto dobierać je w odpowiedni sposób. Sporo osób stawia też na swoje zioła i warzywa, które mogą być później wykorzystane w domowej kuchni. Ogród w stylu wiejskim jest więc czymś, na co zdecydowanie warto postawić, jeśli chce się osiągnąć wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju efekt.