You are currently viewing Jak zrobić ogród?

Jak zrobić ogród?

Ogród wokół domu to element, który jest bardzo ważny. Wykańczając dom czy prowadząc remont musisz wiedzieć, jak go dobrze zrobić. Ogród wpływa nie tylko na wygląd całej posesji, ale przede wszystkim sprawia, że Twoje spędzanie czasu wolnego w ogrodzie czy koło domu staje się jeszcze bardziej przyjemne i sielskie. Właśnie z uwagi na ten fakt, musisz zaplanować, jak zaaranżować ogród (tj. rośliny, czy ogrodowe ścieżki), aby efekt końcowy robił piorunujące wrażenie.

Spis treści

Pomysł na ogród

Jak zaaranżować ogród?

Najpopularniejsze rodzaje ogrodów

Ogród angielski

Ogród miejski

Ogród wiejski

Ogród mały lub duży

Nieregularny ogród

Regularny (geometryczny) ogród

Ogród kombinowany (złożony)

Propozycje na ścieżki w ogrodzie

Jakie rośliny do ogrodu?

Jak zaprojektować ogród idealny?

Co będzie potrzebne?

Podsumowanie

Pomysł na ogród

Chcesz, aby Twój ogród wyglądał idealnie? Szukasz pomysłu na aranżację? Jedno jest pewne – to jak będzie wyglądał Twój ogród zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dlatego musisz zadbać o to, aby kompozycja roślin i wszelkich innych dodatków była starannie skomponowana. Dobór odpowiednich roślin, dodatków czy produktów, które podniosą estetykę i funkcjonalność ogrodu jest ważną decyzją. Podczas projektowania ogrodu możesz spotkać się z wieloma rodzajami. Aby samodzielnie zaprojektować ogród musisz pamiętać o tym, aby zdobione donice czy gatunki roślin były dobrane do Twoich upodobań. Dlatego planowanie ogrodu powinno być dobrze i starannie przemyślane.

Projektowanie ogrodu to pierwszy etap. Stworzenie ogrodu musi zaczynać się od pomysłu i dobrego pomysłu. Tylko wtedy, wybierając rośliny, krzewy owocowe, czy dodatki, jak np. oczko wodne, będą idealnie uzupełniały wygląd domu i posesji. Urządzenie ogrodu w takim stylu, jaki Ci odpowiada to najlepsze rozwiązanie, aby podnieść Twoje zadowolenie i komfort spędzania czasu w tej przestrzeni.

Jak zaaranżować ogród?

Zarówno w dużym ogrodzie, jak i mniejszym, musisz wiedzieć, że wszystkie drzewa i krzewy i wszelkie rośliny muszą być rozsądnie rozlokowane. Ogród to przedłużenie domu, a mimo to prowadząc remont zapominamy o tej przestrzeni. To jak wygląda nasz ogród niejako przekłada się także na odbiór naszego domu. Dlatego założenie ogrodu musi być dobrze zaplanowane. Musisz jednak wiedzieć, że zieleń wokół domu będzie wymagała dużo pracy i czasu. Dlatego jeśli chcesz, aby sąsiedzi zachwycali się tym, jak wygląda Twój trawnik, drzewka owocowe czy inne rośliny, musisz przygotować się na żmudną pracę.

Utrzymanie aranżacji zgodnie z zamysłem i własnymi upodobaniami sprawi, że projektując przestrzeń będziesz w pełni zadowolony z efektu końcowego. Wystarczy stosować się do kilku rad, aby Twój ogród prezentował się rewelacyjnie i skutecznie ozdabiał całą posiadłość.

Najpopularniejsze rodzaje ogrodów

Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zorientować się, jaki rodzaj ogrodu będzie dobrym pomysłem dla Twojej posesji. W ogrodnictwie spotkać można wiele rodzajów ogrodów. Znalezienie idealnego rozwiązania może być czasochłonne, jednak z pewnością przełoży się na zadowolenie właściciela posesji oraz podziw w sąsiedztwie ulicy. Każdy rodzaj ogrodu wyróżnia się innymi cechami. Właśnie z uwagi na to ogrody powinny być ubogacane przez rośliny, które w obecnych warunkach będą zdolne do rozwoju. Dostosowanie zieleni do warunków glebowych przełoży się na efekty końcowe. Właśnie dlatego, zarówno drzewa, krzewy, jak i kwiaty powinny być starannie dobierane. Jednak ogród to nie tylko rośliny czy pnącza. Ważnym elementem są także meble, które ubogacą wygląd roślin i podniosą wygląd aranżacji wokół domu. Projekt ogrodu przy budowie domu może uwzględniać np. ogród wiejski, angielski lub geometryczny. To tylko kilka rodzajów ogrodów, które mogą pojawić się w granicy posesji. Poznaj najpopularniejsze rodzaje i podziwiaj, jak piękne kwiaty i rośliny rosną na Twojej działce.

Ogród angielski

Angielski ogród kojarzy najczęściej się z wielkimi rezydencjami arystokratycznymi czy królewskimi, to musisz wiedzieć, że romantyczny ogród angielski może pojawić się także wokół Twojego domu.Ogród angielski został spopularyzowany w XVIII wieku. Jest on całkowitym przeciwieństwem popularnego w tamtym czasie ogrodu francuskiego. Cechą charakterystyczną tego ogrodu jest to, że jest nieregularny. Ważnym jego elementem jest roślinność. Jego założeniem jest jak najlepsze odwzorowanie naturalnej przyrody, dlatego wszelkie nierówności terenu, naturalne pagórki czy wzniesienia są mile widziane w projekcie.

Ogród miejski

W ogrodzie miejskim charakterystyczną cechą jest prostota. Projektowanie ogrodu w tym stylu opiera się głównie na prostocie. Estetyka kompozycji roślin dopasowana jest do możliwości miejskiej działki, która często nie należy do największych. Aby urządzić ogród musisz uwzględnić to, że wokół niego jest ogrodzenie. Dlatego planowanie ogrodu powinno uwzględniać wysokie krzewy, które zadbają o efekt końcowy.

Dobrym rozwiązaniem są nie tylko większe krzewy, ale także rośliny w pojemnikach. Choć z jednej strony możesz posadzić je w ziemi, to takie rozwiązanie sprawi, że o każdej porze roku będziesz mógł cieszyć się pięknymi, kwitnącymi roślinami.

Ogród wiejski

Ten rodzaj ogrodu wokół domu zazwyczaj cechuje się większymi rozmiarami. W tym wypadku masz większe możliwości aby posadzić więcej kwiatów i roślin, ale także może wiązać się to z tym, że będziesz mieć więcej możliwości do wyboru. Najczęściej można spotkać w tych ogrodach krzewy i drzewka owocowe. Wśród roślin pojawiają się także byliny, rajskie jabłonie czy po prostu większe rośliny. W ogrodzie wiejskim jest także miejsce na meble (jak np. altany), ale także na inne, popularne dodatki. Obecność oczka wodnego sprawi, że kompozycja ogrodu nabierze całkiem innego wyrazu.

Ogród mały lub duży

Ogród można podzielić także z uwagi na jego rozmiar. Prace ziemne związane z ogrodem muszą uwzględniać wielkość działki. Tylko w ten sposób wrażenie chaosu nie będzie obecne w Twoim ogrodzie. Większość roślin doskonale odnajdzie się zarówno w przypadku małego, jak i dużego ogrodu. Musisz jednak pamiętać, że zarówno trawnik, drzewa, jak i inne rośliny ogrodowe muszą być rozsądnie rozsadzone na każdej wielkości ogrodu.

Musisz wiedzieć, że w przypadku małego ogrodu, tworząc aranżację musisz zadbać o detale. Ponieważ w przeciwnym razie może zapanować w ogrodzie chaos i nieporządek. Większe okazy roślin nie sprawdzą się w tej sytuacji. Musisz uwzględnić, że z uwagi na ograniczoną ilość miejsca rodzaj drzew i roślin ma ogromne znaczenie. Ograniczona ilość miejsca nie oznacza jednak monotonni. Możesz śmiało sięgać po rośliny w pojemnikach, czy nawet te jednoroczne. Musisz jednak pamiętać, by sięgać po rośliny, które nie rozrastają się zbyt szybko.

Do ogrodów większych rozmiarów musisz pamiętać o tym, że proces nasadzenia roślin może być czasochłonny. Stosując się do podstawowych zasad tego ogrodu musisz pamiętać o tym, że w początkowych momentach, może wydawać się on pusty. Sięgaj zatem po rośliny, które rosną i rozrastają się szybko.

Nieregularny ogród

Nie masz czasu na pielęgnacje i prace ziemne w ogrodzie? Szukasz rozwiązania, dzięki któremu ogród wydaje się ciekawym miejscem? Z rozwiązaniem przychodzi nieregularny ogród. Planowanie ogrodu powinno uwzględniać przede wszystkim sadzenie roślin czy kwitnące rośliny, ale także całokształt aranżacji. Rośliny dostosowane powinny być między innymi do twoich możliwości. Tylko w ten sposób projektowanie ogrodu będzie skuteczne.

Jeśli nie możesz poświęcić ogrodowi wiele czasu, to nieregularny ogród będzie idealny dla ciebie. Choć układ ogrodu stwarza wrażenie przypadkowości i płynnie łączy się z otaczającym krajobrazem, to zachowuje on pewną równowagę i estetykę. Ten rodzaj ogrodu idealnie wpisuje się w działki o urozmaiconej rzeźbie terenu i nieregularnym kształcie.

Regularny (geometryczny) ogród

Przestrzeń wokół domu możesz zaaranżować za pomocą ogrodu geometrycznego, czyli takiego, który jest oparty na figurach geometrycznych. Najczęściej odbywa się to na podstawie kwadratu, koła, prostokątu lub elipsy. Jeśli masz czas musisz zadbać także o regularność roślin. Co to oznacza? Że Wygląd krzewów czy roślin powinien być regularnie kontrolowany. W tym celu powinieneś je przycinać na kształt również geometrycznych figur. Regularne, symetryczne rozmieszczenie roślin w ogrodzie również wpisuje się w ten rodzaj ogrodu. Musisz wiedzieć, że ogród geometryczny można zaplanować zarówno na dużej, jak i na małej działce.

Ogród kombinowany (złożony)

Czy wiesz, jak zaplanować ogród? Jaki rodzaj jest idealny dla Ciebie? Z rozwiązaniem przychodzi ogród złożony, czyli rodzaj, który składa się zarówno z regularnego, jak i nieregularnego. Co to oznacza? Jak wygląda taki ogród? Regularnie urządzona część zwykle zajmuje przestrzeń blisko domu. Natomiast w miarę oddalania się od niego układ jest coraz bardziej nieregularny, a na krańcach działki – zupełnie swobodny. Taka swoboda sprawia, że dom i jego przestrzeń wokół nabierają całkiem innego charakteru i są idealnym odwzorowaniem Twoich potrzeb i oczekiwań.

Propozycje na ścieżki w ogrodzie

Odpowiednie urządzenie ogrodu wymaga zaplanowania wszystkiego od podstaw. Tylko w ten sposób chodnik będzie służył Ci przez długi czas. Aby zadbać o przestrzeń wokół domu musisz skupić się nie tylko na roślinności, ale także na wyglądzie innych elementów. Ciekawym rozwiązaniem jest ścieżka w ogrodzie. Możesz wykonać je zarówno w małych ogrodach, jak i tych większych. Do ich budowy będziesz potrzebować kilku elementów, które zadbają równocześnie o większą stabilność ścieżek, ale i wpłyną na ich trwałość i wygląd. Dzięki dokładności w procesie powstawania ścieżki ogrodowej będziesz mieć pewność, że efekt końcowy nie będzie odbiegał od Twojej początkowej wizji.

Musisz pamiętać, że już na etapie planowania aranżacji musisz podjąć decyzję, jaką nawierzchnię chcesz użyć na ścieżkach. Wybór odpowiedniego kruszywa przełoży się na wykorzystanie dodatkowych materiałów i niekiedy na konieczność wykonania prac na działce. Jeśli chcesz, aby dróżki w ogrodach były stabilne i piękne, musisz zadbać o dokładność i skrupulatność wykonania. Budowa ścieżki wcale nie musi być droga. Proste rozwiązania również mogą być równie efektywne, co w eleganckich ogrodach. Wystarczy garść pomysłowości i kreatywności, aby na ścieżce w Twoim ogrodzie również zatrzymywały się z zachwytu oczy odwiedzających.

Jakie rośliny do ogrodu?

Jeśli zajmujesz się domem, z pewnością często doglądasz i starasz się, aby teren wokół budynku był dopracowany do perfekcji. W końcu i ona ma ogromny wpływ na wygląd Twojej działki. Ogrody kojarzą nam się z roślinnością i nie ma w tym nic dziwnego. Pnącza, rośliny okrywowe, kolor i kondycja trawnika, czy kształt i rodzaj krzewów – to wszystko ma znaczenie w aranżacji ogrodu. Do ogrodu możesz wybrać możesz także kwiaty. Dzięki nim w ogrodzie zapanuje całkiem inna aura. Jednak musisz pamiętać o tym, że dobór kwiatów, krzewów i wszelkich innych roślin powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem ogrodu, na który się zdecydujesz. Równocześnie należy je dobierać do swoich umiejętności i możliwości czasowych (jeśli chodzi o regularną pielęgnację). Głównie dlatego, aby w ogrodzie nie pojawiały się zwiędnięte i suche rośliny, ponieważ będą one psuły aranżację.

Jak zaprojektować ogród idealny?

Każdy chce mieć ogród idealny i piękny. I nie jest to niemożliwe. Wystarczy, że posłuchasz możliwości Twojej działki i regularnie będziesz pielęgnować roślinność.

Co będzie potrzebne?

Do wykonania idealnego ogrodu będziesz potrzebować różnych materiałów, w zależności od wybranego wariantu i roślinności, którą chcesz rozlokować na swoi terenie. Tworząc ogrody przydomowe będziesz potrzebować dobrego projektu, który uwzględni nie tylko rośliny w ogrodzie, ale także zadecyduje, gdzie i jak zostanie ułożona mała architektura. Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, musisz zorientować się w cechach charakterystycznych danego ogrodu i zadbać o to, aby przełożyć je na Twoją działkę.

W przypadku ścieżek ogrodowych, mogą przydać się płytki z kamienia, same kamienie, żwir czy kora drzewna. Także narzędzia, które pomogą stworzyć ścieżkę. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant i ostateczny wygląd ogrodu się zdecydujesz. Musisz zadbać przede wszystkim o to, aby wszystkie jego elementy, czyli: rośliny, meble, płytki czy oświetlenie tworzyły idealną całość.

Nie możesz zapominać także o meblach, które pozwalają nie tylko zaaranżować samą zieleń, ale i np. taras, który nierzadko jest ważnym elementem większości ogrodów. Odpowiednie zsynchronizowanie przestrzeni wpłynie na finalny efekt i w rezultacie na Twoje zadowolenie.

Podsumowanie

Tworząc ogród na swojej posesji, musisz wziąć pod uwagę zarówno swoje preferencje estetyczne, jak i możliwości działki i ogrodu. Możesz śmiało bawić się roślinami, ponieważ to one w większości będą tworzyć ogród. Jednak musisz pamiętać, aby wszystko rozpoczęło się od dobrego i solidnego projektu, który uwzględni zarówno Twoje potrzeby, jak i możliwości przestrzeni.