You are currently viewing Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Wiele osób marzy obecnie o posiadaniu swojego wymarzonego ogrodu. Należy mieć na uwadze jednak to, że zakładanie ogrodu niekoniecznie należy do najprostszych zadań – przy takim zadaniu należy brać pod uwagę wiele możliwości i opcji. Z tego właśnie powodu warto sprawdzić, jak przebiega zakładanie ogrodu krok po kroku. Dzięki temu można samodzielnie zaplanować projekt ogrodu i przeprowadzić wszelkie prace sprawnie i skutecznie, a co najważniejsze – uzyskując przy tym rewelacyjny efekt końcowy.

Spis treści

Czy zakładanie ogrodu jest trudne?

Konieczność posiadania planu działania

Niezbędne prace ziemne

Wybór roślin do ogrodu

Ozdoby i dekoracje ogrodowe

Zadbanie o trawnik i krzewy

Ozdobne kamienie ogrodowe

Taras w ogrodzie

Ładny i zadbany żywopłot

Wybór ogrodzenia

Ogród o niedużej powierzchni

Pielęgnacja ogrodu

Podsumowanie

Czy zakładanie ogrodu jest trudne?

Projektowanie ogrodu może sprawiać pewne problemy każdemu, kto nigdy wcześniej nie miał z tym do czynienia. Jest to jednak proces, który jednocześnie daje całkiem sporo frajdy i satysfakcji. Aranżacja ogrodu może zostać przeprowadzona na spokojnie, biorąc pod uwagę dostępne opcje. Projektowanie ogrodu krok po kroku pozwoli na uzyskanie świetnych rezultatów.

Konieczność posiadania planu działania

Jeśli chcesz podjąć się projektowania ogrodu, musisz posiadać odpowiedni plan działania i musisz wiedzieć od czego zacząć zakładanie ogrodu. Dobrze jest również wstępnie określić charakter ogrodu, czyli to w jakim stylu ma być on wykonany. Może to być on bowiem przykładowo w stylu wiejskim, choć obecnie więcej osób stawia na styl nowoczesny. Również ogród japoński jest ciekawym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę.

Niezbędne prace ziemne

Aby wstępnie wprowadzić do ogrodu ład i porządek, niezbędne będzie wykonanie robót ziemnych, podczas których należy wziąć pod uwagę m. in. ukształtowanie terenu. Ma to duże znaczenie w kontekście dalszych prac wokół domu.

Sama kolejność prac również jest istotna – najlepiej podążać według ustalonego planu, ponieważ pozwoli to na uzyskanie lepszego porządku.

Wybór roślin do ogrodu

Roślinność to element kluczowy w praktycznie każdym ogrodzie. Warto postawić na gatunki roślin, które będą upiększać wygląd zarówno ogrodu jak i całego domu. Istnieje wiele gatunków roślin, które można bez problemu dopasować do swojej wizji ogrodu. Ogród z dobrze dobranymi roślinami wzbudza podziw i wpływa na to, jak wygląda cała przestrzeń domu.

Ozdoby i dekoracje ogrodowe

Aranżacja ogrodu to również konieczność umieszczenia w nim różnego rodzaju ozdób i dekoracji. Dobrym przykładem jego tutaj chociażby oczko wodne, które jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Trzeba jednak dbać regularnie o jego pielęgnację, by zawsze prezentowało się ono odpowiednio. Podobnie zresztą wygląda sytuacja w momencie, gdy zdecydujesz się na budowę basenu.

Zadbanie o trawnik i krzewy

Rośliny w ogrodzie wpływają korzystnie na jego wygląd. Podobnie jest w przypadków krzewów oraz trawnika. Pełnią one ważną rolę i przekładają się bezpośrednio na to, jak wygląda cały ogród. Warto zadbać też o swoje drzewa – z czasem gdy urosną będą powodem do dumy. Pamiętajmy jednak, by zaplanować położenie roślinności, by w przyszłości jej umiejscowienie nie sprawiało kłopotów.

Ozdobne kamienie ogrodowe

Wiele osób decyduje się też w swoim ogrodzie na kamienie ozdobne. Można tutaj puścić wodze fantazji i zdecydować się na bardzo efektowne rozwiązania. Wybór kamienia jest ogromny – dzięki temu można wybrać coś, co do danego ogrodu sprawdzi się idealnie. Z mniejszych kamieni można wykonać również ścieżki, po których można spacerować i w przypadku dużego ogrodu będzie to świetne rozwiązanie.

Taras w ogrodzie

Wybudowanie tarasu czy też altany również jest czymś co może okazać się strzałem w dziesiątkę. Obecność takiego budynku na działce daje spore możliwości. Na tarasie można urządzić spotkanie z rodziną lub też przyjaciółmi i cieszyć się z wypoczynku we wspólnym gronie. Jest to więc coś, co warto umieścić w swoim planie ogrodu.

Ładny i zadbany żywopłot

Żywopłot jest kolejnym elementem w ogrodzie lub na działce, o który należy zadbać we właściwy sposób. Może on nawet służyć jako ogrodzenie wokół domu. Pamiętajmy jednak o tym, że o żywopłot trzeba dbać w specyficzny sposób i należy go regularnie przycinać i pielęgnować.

Wybór ogrodzenia

Ogrodzenie wokół domu jest bardzo istotnym elementem, który powinien zawierać każdy projekt ogrodu. Wybór jest w tym przypadku bardzo duży – ogrodzenia drewniane, kute czy też betonowe to tylko kilka przykładów, spośród których można wybierać.

Nawet jeśli wokół twojego domu funkcję ogrodzenia pełnią drzewa czy też inne rośliny, warto zawsze zamontować chociażby siatkę ogrodzeniową.

Ogród o niedużej powierzchni

Czasem zdarza się tak, że dany ogród jest dosyć małej powierzchni. Wówczas aranżacja ogrodu może być nieco trudniejsza, szczególnie jeśli w planie masz wiele elementów – nie wszystkie z nich mogą się bowiem zmieścić. Wówczas z czegoś będzie trzeba zrezygnować. Wciąż można jednak postawić na obecność roślin – kwiaty oraz trawnik zawsze mogą się bowiem prezentować w doskonały sposób.

Pielęgnacja ogrodu

Regularnie dbanie o swoje rośliny, pergole oraz byliny to kluczowy element jeśli zależy Ci na tym, by ogród prezentował się doskonale. Należy zadbać też o trawniki, które zawsze powinny być równo i ładnie przystrzyżone. Kluczowe jest odpowiednie nasłonecznienie i nawadnianie traw. Dzięki temu cały dom od razu będzie wyglądał o niebo lepiej.

Podsumowanie

Aranżacja ogrodu wydaje się dosyć skomplikowana, ale wcale nie zawsze musi taka być. Ogród jest wyjątkowym miejscem i jest w stanie uzupełnić wygląd całości posiadłości i sprawić, że dom będzie robił wrażenie wśród innych.

Inne elementy architektury ogrodowej takie jak obecność tarasu, basenu, oczka wodnego czy też nawet podjazdu również mają wpływ na efekt końcowy. Aranżacja ogrodu jest również czymś, co może sprawiać wiele frajdy – warto się tego podjąć w momencie, gdy marzy Ci się piękny i jedyny w swoim rodzaju ogród.