You are currently viewing Projekt ogrodu – co zawiera?

Projekt ogrodu – co zawiera?

W dzisiejszych czasach wiele osób marzy o posiadaniu swojego ogrodu. Jego wygląd nie pozostaje jednak bez znaczenia, więc warto zadbać o to, by jeszcze przed rozpoczęciem prac wszystko odpowiednio zaplanować. Warto wykonać profesjonalny projekt ogrodu, który pozwoli na uzyskanie w pełni zadowalającego efektu końcowego. Co jednak zawiera projekt ogrodu i komu najlepiej jest zlecić jego wykonanie?

Spis treści

Kto zajmuje się przygotowaniem projektu ogrodu?

Wstępna rozmowa z klientem

Projekt koncepcyjny ogrodu

Czym jest projekt techniczny?

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Rośliny w ogrodzie

Rozplanowanie elementów małej architektury

Wykorzystanie konkretnych materiałów w ogrodzie

Ostatnie poprawki projektu

Podsumowanie

Kto zajmuje się przygotowaniem projektu ogrodu?

Przygotowanie projektu ogrodu wymaga odpowiednich umiejętności. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnych usług architekta krajobrazu lub profesjonalnych projektantów. Dzięki temu może dojść do efektywnego zagospodarowania terenu w przyszłym ogrodzie. Architekt krajobrazu jest osobą, która bierze pod uwagę wiele kwestii, jeszcze przed wykonaniem jakichkolwiek prac.

Wstępna rozmowa z klientem

Projektant jeszcze przed wykonaniem projektu koncepcyjnego musi określić wszelkie istotne sprawy ze swoim klientem. Regularny kontakt z projektantem jest bardzo istotny, ponieważ dzięki temu można określić swoje oczekiwania i wspólnie dojść do stworzenia koncepcji tego, jak ogród ma ostatecznie wyglądać i jaki ma być zakres projektu. To właśnie projektant może bowiem wykonać projekt ogrodu, który będzie zawierał wszelkie niezbędne informacje, potrzebne do rozpoczęcia prac.

Projekt koncepcyjny ogrodu

Przedstawienie koncepcji wyglądu ogrodu to coś, czym zajmuje się projektant. Jest to jeden z pierwszych kroków jakie należy podjąć w momencie, gdy Twoim marzeniem jest założenie ogrodu. Wykonanie koncepcji jest niezbędne, bo to na jej podstawie przechodzi się do wykonania projektu wykonawczego. Pierwsze spotkanie z projektantem odbywa się po zatwierdzeniu przez klienta wstępnej koncepcji i przeważnie ma to miejsce na terenie przyszłego ogrodu.

Czym jest projekt techniczny?

Projekt techniczny zawiera w sobie szczegółowe zaplanowanie tego, gdzie mają znajdować się poszczególne elementy w danym ogrodzie. Jest to niezbędne w chwili, gdy wszystko ma być na swoim miejscu. Projekt wykonawczy zawiera w sobie informacje na temat tego, gdzie mają znajdować się w ogrodzie wszelkie ścieżki, ilość roślin oraz ich gatunki, ogrodzenie czy też elementy małej architektury.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Dobry projekt ogrodu jest tak naprawdę czymś, co może wykonać jedynie doświadczony architekt. Musi on zawierać wszelkie informacje, wyliczenia oraz tabele, związane z rozmieszczeniem poszczególnych elementów czy też warunków glebowych. Projektanci często oferują również wizualizacje tego, jak ma wyglądać ogród po zakończeniu prac. Wykonanie wizualizacji jest czymś bardzo przydatnym dla klienta, bowiem pozwala to na dokonanie wszelkich poprawek w projekcie.

Rośliny w ogrodzie

Projekt zieleni jest dodatkowym elementem, który pozwoli sprawić, że ogród będzie zgodny z oczekiwaniami klienta. Dobór roślin w odpowiedni sposób pozwala na uzyskanie rewelacyjnego efektu. Istnieje wiele gatunków roślin, które sprawdzają się doskonale w różnorakich ogrodach. Rysunek techniczny z zaznaczoną roślinnością znacząco ułatwi przeprowadzenie dalszych prac.

Rozplanowanie elementów małej architektury

Obecność altany czy też tarasu to coś, na co decyduje się spora ilość osób w swoich ogrodach. Również w ich przypadku wykonuje się przekroje elementów, co pozwala lepiej zaplanować przestrzeń wokół domu. W każdym przypadku projekt musi być przede wszystkim czytelny dla wykonawcy. Wszelkie nieprawidłowości to duży błąd i mogą one doprowadzić do sytuacji, w której ogród nie będzie zgodny z oczekiwaniami klienta.

Wykorzystanie konkretnych materiałów w ogrodzie

Wykonywane koncepcje i projekty powinny zawierać również informacje na temat materiałów, jakie będą wykorzystane. Dotyczy to materiałów do budowy ścieżek czy też altany.

Ostatnie poprawki projektu

Klient zawsze ma możliwość wniesienia pewnych poprawek w projekcie, aby jego koncepcja była w stu procentach zgodna z tym, co ma w rzeczywistości powstać. To właśnie wtedy bardzo przydatne są wizualizacje, które pozwalają na sprawdzenie tego, jak ogród ma wyglądać w całości. Poprawki mogą dotyczyć dodatkowego oświetlenia czy też opracowania konkretnego elementu na terenie ogrodu.

Podsumowanie

Projektowanie ogrodów to w wielu przypadkach dość skomplikowana sprawa i osoba bez doświadczenia raczej sobie z tym nie poradzi. Z tego właśnie powodu projekty są najczęściej wykonywane przez profesjonalistów, dzięki którym wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Projektowanie ogrodu oraz wszystkiego co znajduje się wokół domu, pozwala na uzyskanie efektu końcowego, który będzie robił duże wrażenie.